Kömür Limanı — 2011

Kömür Limanı — Gelibolu 2017

Çok değil 3–5 yıl önce Kömür Limanı’nda kamp deneyimi nasıldı okumak isterseniz yazının sonraki kısmı nacizane ihtiyacınızı karşılayacaktır. Kömür Limanı bugünlerde ne halde öğrenmek isterseniz kısaca anlatmaya çalışayım.

2017 yılı başında Kömür Limanı özelleştirildiğini duymuştuk; bunun üzerine küçük bir araştırma yaptık ve özelleştirme sonucu ihaleyi alan işletmenin yetkilisi ile telefonda görüşme fırsatı bulduk.

İşletme yetkilisi, dokuyu değiştirmeden küçük düzenlemeler yapıldığı, otopark alanının koyun arka tarafına genişletildiği, sahipsiz karavanların kaldırıldığı, tuvalet ve duş imkanlarının arttırıldığı, koyda çadır atılacak yerleri belirlediklerini ve kapasitenin dolması halinde yeni ziyaretçi almayacaklarını, denizin yakınına taşlık araziye çadır atılmasını engelledikleri ve bu sayede herkesi sahilden eşit olarak yararlanmasını sağladıklarından bahsetti, görüşmenin sonunda dalış okulu ve kafe kısmını büyüttüklerini ve sezon sonuna doğru nargile hizmeti de vereceklerini söylediğinde rahatsız olsak da belirttikleri düzenlemeler de az şey değildi.

Ve tabi yıllık ziyaretimizi gerçekleştirdiğimizde maalesef aktarılan çoğu bilginin gerçek olmadığını tecrübe etmek zorunda kaldık.

Koya girişte kişi başı 30,00 TL gibi bir ücret alıyorlar, otopark alanı dedikleri bir yer yok yine herkes arabasını sağlı sollu boş bulduğu yere bırakmış, kapasite falan hak getire normalde olduğundan daha kalabalık bir halde, kalabalık aslında olmayan özel işletmeye güvenmiş çöplerini dağıtmış, dalış okulunun ve cafenin yüksek parlaklıklı ışıkları vs. pek bir iyileşme yok açıkçası. Aksine eskisinden daha da geriye gitmiş Kömür Limanı.

Kısacası koy eskisi gibi değil, deniz aynı deniz güneş aynı güneş fakat daha kalabalık daha gürültülü, yüksek sesli müzik, yüksek parlaklıkta ışıklar, para vermek istemeyen — ki hiçbir hizmet alamadıklarını düşününce çok da haksız değiller — ne karanlığın ne de sessizliğin tadını çıkartabiliyorsunuz.

Kömür Limanı — Gelibolu 2015

Yalnızca yıldızların ışığında hafif dalga sesleri eşliğinde geçen güzel bir akşamın ardından günün ilk ışıkları ile denizin yalnızca 2–3 metre uzaklığındaki çadırınızda uyanmak ve Saroz’un serin, berrak sularına kendinizi bırakarak güne merhaba demek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Kömür Limanı’na gitmek olacaktır.

Kömür Limanı İstanbul’a yalnızca 287 km uzaklıkta bulunan Gelibolu- Fındıklı köyünde Gelibolu’nun Saroz’a bakan kısmında yer alan bir koy.

Sıklıkla zengin su altı canlı populasyonu — bölgede özellikle orfoz sürüleri — ile dalış severlerin uğrak noktası. Yalnızca dalışseverlerin değil sessiz sakin bir yaz kampı için de birebir.

Kömür Limanı’na İstanbul’dan Tekirdağ — Gelibolu istikametini izleyerek gidebilirsiniz. Gelibolu merkezine girmeden Fındıklı tabelalarını göreceksiniz. Fındıklı yoluna girdikten sonra yol biraz kötüleşiyor ancak yalnızca 17 km’lik bir yolculuktan sonra Fındıklı Köyü’ne ulaşacaksınız.

Fındıklı Köyü içerisinde Kömür Limanı’nı gösteren tabelalar var; köyden sonra yol biraz daha kötüleşiyor ancak yalnızca 7 km kaldı. Anayoldan sonrası biraz sıkıntılı bir yolculuk olsa da denizi gördüğünüz ilk an tüm bunlara değeceğinden emin olacaksınız.

Koyda ve Fındıklı Köyü’nde alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir yer olmadığından anayoldan ayrılmadan gerekli alışverişinizi yapmanız gerekiyor. Koyda yaz kış orada olduğunu iddia eden bir aile yaşıyor. Alışveriş yapmadan koya inmeniz halinde yoklukta dahi boğazınızdan geçmeyecek; menemen, gözleme gibi kahvaltılıklar servis ediliyor. Kısacası alışverişinizi yapın; ihmal etmeyin.

Alışverişinizi yaptınız koya indiniz; haftaiçi hemen denizin kıyısında kamp atacak bir yer bulmanız olası; haftasonu ise biraz erken gitmek sorunu çözecektir. Onedio’da yayınlanmadan önce çok daha sakin olan koy; çok kişinin de haberdar olması ile son yıllarda biraz kalabalıklaştı.

Halihazırda karavancıların da sıklıkla uzun süreli konakladıkları Kömür Limanı popülerleşmesi ile günübirlikçilerin ve kampçıların da uğrak yeri haline geldi. Kalabalıklaşmasına rağmen tesisleşmemesi bir avantaj gibi görünse de dört tarafı çevrili olması dışında tuvalete benzemeyen tuvaleti yoğunluğu pek kaldıramıyor (tuvalet kağıdı ve ıslak mendili unutmayın). Cılız bir tatlı su kaynağı olması civar koylardan Kömür Limanı’nı ayırıyor ama o da yine yoğun zamanlarda karpuzları soğuk tutmaya yardımcı olmaktan başka bir işe yaramıyor.

Biraz önce bahsettiklerim Saroz’un muhteşem denizinin ve yalnızca yıldızların ışığında bir akşam geçirmek için göze almanız ve gözardı etmeniz gerekenler.

Deniz biraz serin olmakla birlikte gözlük-şnorkel ile sözü edildiğinden daha fazla sualtı yaşamına tanıklık edebileceğinizi göreceksiniz. Deniz zemini ve sahil kayalık olduğu için deniz ayakkabısı gerekli olmakla birlikte deniz için paletinizi de almayı unutmayın.

Kamp atıldı, denize girildi; güneş yavaş yavaş batıyor. Artık yemek vakti. Hiçbir ışıklandırma olmadığından güneş batmadan sofra kurulmalı. Mangalınızı yakıp soğuk biralarınızı batan güneşin şerefine yudumlayabilirsiniz.

Yemekten sonrası ise tamamen keyif. Soğumaya yüz tutan mangalda ya da kamp ateşinde marshmallowlarınızı kızartırken; dalga sesleri eşliğinde keyfinize keyif katabilirsiniz.

Bana kalırsa kampın en güzel anı; sabahın ilk ışıkları ile çadırın kapısını aralayıp sakin denizi görmek. Serin sularda uyanmak ve güneş koyu çevreleyen yamaçları henüz aşmadan huzurla denizi izlemek.


Originally published at dunyakadaryolumuzvar.com on June 6, 2016.